Temat wyboru między dyskami SSD i HDD nadal zdominowany jest głównie przez kwestię finansową – nowocześniejsze (choć nie pod każdym względem lepsze) dyski SSD są po prostu o wiele droższe od dysków typu HDD. Pomijające tę barierę, na jakie cechy obu nośników należy zwrócić uwagę, aby dokonać optymalnego wyboru? Na pewno takie pytanie będzie coraz bardziej zasadne, ponieważ można się spodziewać typowego rynkowego trendu także w przypadku dostępności dysków – ich ceny będą sukcesywnie maleć.
O zasadnicze cechy różniące oba rodzaje dysków, a także o istotną kwestię bezpieczeństwa przechowywania i odzyskiwania danych w „wydaniu” SSD i HDD zapytaliśmy eksperta z DATA Lab – firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu danych.
Techpage.pl: Solid State Drives, czyli dyski SSD uznawane są za następcę wciąż popularnych Hard Disk Drive – HDD. Na razie o tym, który z dysków jest produktem pierwszego wyboru, zazwyczaj decyduje cena – dyski SSD są droższe od HDD.
Piotr Dąbrowski z Datalab: Rzeczywiście, dyski SSD są nadal drogie, zapewne mogłyby się cieszyć większą popularnością, gdyby ich ceny sukcesywnie spadały. Z drugiej strony pamiętajmy, że są one stałym elementem urządzeń mobilnych, a więc korzystamy z nich bardzo często. W przypadku komputerów właściwy dobór dysku uzależniony jest jednak od wielu czynników, takich jak: cele, do których służy nam komputer, co preferujemy – czy pojemność dysku, czy szybkość dostępu się do danych. Nie bez znaczenia jest również łatwość, z jaką możemy odzyskać dane.
Techpage.pl: Te najistotniejsze różnice z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, który nie potrzebuje rozwiązań technicznych ponadstandardowych?
PD: Podstawowa różnica dotyczy użytych w konstrukcji obu dysków mechanizmów: zapisywania, przechowywania i czytania, a także możliwości i metod odzyskiwania danych. Największa różnica ma związek z pojemnością dysków – HDD są o wiele bardziej pojemne w stosunku do ceny. Istotne jest także to, w jaki sposób dane są przechowywane. W przypadku dysków HDD są one magazynowane za pomocą pola magnetycznego (mobilnych talerzy posiadających wiele miejsca do przechowywania danych, odczyt następuje za pomocą głowicy, działającej na zasadzie mechanicznej).
Działanie dysku SSD jest inne – nie ma tu mowy o mechanicznym ruchu, dane są przechowywane w pamięci flash, w specjalnych komórkach. Tu, przy okazji, zwróćmy od razu uwagę na jeden z atutów SSD – w przypadku tego dysku nie ma problemów z defragmentacją danych, tak jak to się dzieje w nośnikach HDD (po pewnym czasie dysk zapełnia się danymi i następne mogą być zapisane w różnych sekcjach, co powoduje, że czas otwarcia plików wydłuża się). Problemem jest również efektywność działania talerzy i głowicy, które z czasem zużywają się.
Techpage.pl: Defragmentacja nie jest problemem w przypadku dysków SSD – to z pewnością istotny atut dla użytkowników?
PD: Dysk SSD działa w inny sposób – pliki zapisywane są równocześnie w wielu komórkach – ta prosta metoda pozwoliła na radykalne zwiększenie szybkości zapisu, jak i odczytu danych. Komórki tworzące dysk SSD są trwalsze, choć i one się zużywają. Dzięki temu, że dyski SSD nie posiadają elementów ruchomych jest również ich istotnym plusem dla każdego użytkownika – docenimy tę cechę wtedy, gdy np. komputer ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu (np. zdarzy się, że komputer spadnie). Jeśli komputer będzie wyposażony w dysk HDD, wówczas istnieje realne zagrożenie przemieszczenia się elementów ruchomych w dysku, co poskutkować może utratą danych, a nawet trwałym uszkodzeniem dysku. W przypadku nośnika SSD takie zagrożenie jest o wiele mniejsze.
Techpage.pl: Niestety, dane na dysku SSD również mogą ulegać zniszczeniu. Uznaje się również, że odzyskiwanie ich jest trudniejsze w porównaniu z dyskiem twardym typu HDD.
PD: Komórki flash w dysku SSD również się zużywają, w związku z tym możemy liczyć na mniej możliwości w zakresie pojemności dysku i zapisu danych. Gdy komórki pamięci flash się zużyją, wówczas stracimy możliwość zapisu danych – bywa, że może się to stać dość nagle i nas zaskoczyć. Odzyskiwanie danych w przypadku dysku SSD rzeczywiście stanowi na razie większy problem dla fachowców, składa się na to kilka elementów.
Te najistotniejsze to m.in.: wielu producentów SSD, a w związku z tym wiele rozwiązań technicznych i parametrów, architektura nośnika, czy też niedostateczna ilość przeprowadzonych testów, a także zintegrowanie dysku z innymi istotnymi podzespołami, co utrudnia skuteczną naprawę dysku. Co prawda w wyniku uszkodzenia mechanicznego nie utracimy zazwyczaj danych z dysku SSD, natomiast problemem w tym kontekście może być oczywiście awaria elektroniki lub zalanie komputera wodą. Musimy pamiętać, że również w przypadku dysków HDD jak i SSD do utraty danych może dojść także w wyniku ataku wirusów czy skoków napięcia elektrycznego.
Techpage.pl: Który dysk zatem wybrać?
Tak jak już wspomnieliśmy na początku – wybór powinien być ściśle związany z przeznaczeniem komputera. Z jednej strony dyski SSD są droższe, z drugiej potrzebują do działania mniej energii, generują mniej ciepła oraz hałasu w porównaniu z dyskami HDD. Mają jednak zdecydowanie mniej możliwości w zakresie ilości pamięci w stosunku do ceny. W związku z tym – w przypadku komputerów gdzie nie jest ważna wydajność lecz duża pojemność, lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie dysku twardego, z kolei w zestawach np. dla graczy bardziej odpowiedni będzie dysk SSD. Najlepiej jednak zdecydować się na oba te dyski: większy dysk HDD używać jako magazyn danych a na mniejszym dysku SSD trzymać system operacyjny oraz najbardziej potrzebne programy.
Techpage.pl: Dziękuję za rozmowę.