Jak dokładne są wydruki 3d?

W sieci krąży wiele newsów i artykułów; bardziej i mniej fachowych, na temat druku w technologii 3D. Bardzo często spotykamy się z artykułami, które skupiają się na historii drukowania przestrzennego, na rodzajach filamentów, na niezwykłych wydrukach, które są czasem naprawdę bardzo zaskakujące. Możemy znaleźć również artykuły mocno zachęcające do zakupu takiej drukarki, nawet przez osoby prywatne. Czy jest to dobry pomysł – to sprawa dość dyskusyjna i zapewne zdania będą podzielone. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na taki zakup – czy to do celów prywatnych czy komercyjnych, warto sprawdzić, a najlepiej przekonać się na własne oczy, jak dokładne są wydruki 3D? – czy jest to naprawdę tak rewolucyjna technologia, która nie ma sobie równych – jak piszą niektórzy?

 

Jak to jest z tą dokładnością w drukach 3d?

Jeżeli usłyszysz zdanie, że drukarki działające w technologii 3D są bardzo dokładne, natychmiast możesz włożyć to zdanie między bajki. Oczywiście, nie jest to kłamstwo, ale mała manipulacja, służąca temu, być zakupił taką drukarkę, albo zamówił jej wydruk. Oczywiście, możliwa jest absolutna dokładność drukarki, jednakże jest ona zależna od wielu czynników.

Po pierwsze jakość drukarki. Niestety – czym droższa – tym lepsza, choć i tutaj zdarzają się niespodzianki. Kupując najtańszą drukarkę, np. model do samodzielnego złożenia za kilka tysięcy złotych, nie można oczekiwać, że wydrukowany przedmiot będzie idealny, a w dodatku będzie można wydrukować sobie absolutnie wszystko. Najtańsze drukarki wykorzystują jedynie podstawowe filamenty, które jednocześnie nie są bardzo drogie. Oczywiście, do domowych eksperymentów sprawdzi się idealnie, nawet do wydrukowania pewnych elementów czy zabawek, jednak nie będzie to jakość idealna. Czym droższa i bardziej wyspecjalizowana drukarka, tym znacznie wyższa szansa, że wydruk będzie bardzo wysokiej jakości – w końcu drukuje się już narządy, tkanki, czy protezy, które musza być precyzyjne. Górna granica(jeśli chodzi o cenę) jest niemal nieograniczona. Jednak, najdroższe drukarki 3D, które mogą drukować broń, całe domy lub wielkie części samolotów, karoserii samochodów, często są w trakcie ulepszania. Może się więc zdarzyć, że kosmicznie droga drukarka, będzie wykonywała swoje zadanie, nawet bardzo zaskakujące, ale wcale nie w sposób idealny – co z pewnością niebawem ulegnie zmianie.

Po drugie filament – w tym temacie nie może być zaskoczenia. Filamenty, które wykorzystujemy, mogą być naprawdę bardzo różne. Wiele zależy od tego, jaką drukarką dysponujemy, pamiętajmy bowiem, że drukarki, zwłaszcza te specjalistyczne, przygotowane są do druku na nielicznych filamentach. Niektóre z nich są bardziej trwałe, inne mniej, niektóre lepiej poddają się drukowaniu, inne nieco gorzej.

Po trzecie – projekt. Projekt jest równie ważny jak sama drukarka, czy wykorzystywany filament i ma ogromne znacznie w dokładności wydruku. Nie można zapominać, że drukarka jest zwykłym narzędziem, które jedynie tworzy rzeczywisty przedmiot, który wcześniej został zaprojektowany. Jeżeli wydruk nie jest tak dokładny, jak sobie to wyobrażaliśmy, może to być z winy nieprofesjonalnie stworzonego projektu. Pamiętajmy, że projektowanie nie jest proste!

Jeżeli chcesz zakupić drukarkę 3D – zrób to. Jednak dostosuj ją do swoich wymagań i nie oczekuj, że najtańsza okaże się najlepszą. Niestety – aby zarobić, albo stworzyć coś ważnego i pięknego, potrzebny jest początkowy kapitał, a także – o czym często zapominamy – własne umiejętności; w tym przypadku maszyna nie wykona za nas całej pracy.

Więcej informacji na temat drukarek 3d oraz nowoczesnej technologii spiekania proszku na stronie CadXpert.com.pl

wydruk 3D